Sayfa Yükleniyor.

Blog Yazıları | Konut Alım Satımlarında Düşük Bedel Gösterenler Dikkat ! İzaha Davet 1 Eylülden İtibaren Başlıyor.

İzaha Davet Uygulaması Blog Kapak Resmi

Konut Alım Satımlarında Düşük Bedel Gösterenler Dikkat ! İzaha Davet 1 Eylülden İtibaren Başlıyor.

Şüphesiz ki ülkemizde son yıllarda en çok gelişim gösteren ve hızla ilerleyen sektörlerin başında Gayrimenkul sektörü gelmektedir.Durum böyle olunca gayrimenkulden gelen vergi oranlarında yükselmeler meydana geldi.Ortalama bir sene içerisinde satışı gerçekleşen 1 milyonun üzerinde konut mevcut. Bu kadar fazla konutun alınıp satıldığı piyasada vergi toplama işlemininde açıkların kapanması konusunda eksiklik mevcuttu. Maliye ise bu konuda bir çözüm bulmuş durumda.

Maliye, vergi kaçağından şüphelendiği durumlarda mükellefi incelemeye almadan önce izah için çağıracak. Cezalı duruma düşen vatandaş borcunu 15 gün içinde öderse indirim alacak.

Yeni uygulamada açıklamaları ve belgeleriyle Maliye’yi ikna eden mükellefler ceza almaktan kurtulacak. Açıklamaları yeterli bulunmayanlar ya da izahıyla vergi kaçırdığını bir anlamda itiraf eden mükellefler ise borçlarını 15 gün içerisinde ödemeleri halinde yüzde 20 oranında ceza ödeyip vergi incelemesinden kurtulacak. Yeni düzenleme özellikle gayrimenkul alım satımlarını gerçek değeri üzerinden beyan etmemiş milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Maliye bakanlığı geçtiğimiz Ağustos ayında ilk defa vergi mevzuatına eklediği bu uygulama ile ilgili tebliği yayımladı.Böylelikle 1 Eylül 2017 tarihinden itibaren uygulamaya geçilecektir.

Bir mükellef izaha çağrılabilmesi için o kişi ya da şirket hakkında vergi kaçırdığına dair ihbarda bulunulmamış olması ve vergi incelemesi başlatılmamış olması gerekiyor. Ön tespitte vergi kaçırdığından kuşku duyulan mükellefler Gelir İdaresi ve Vergi Denetim Kurulu bünyesinde kurulan ‘İzah Değerlendirme Kurulu'na bildirilecek, kurulun izaha çağırdığı kişi veya şirketler kendilerini burada savunacak. Mükellef hakkında son kararı kurul verecek.

Yazı Etiketleri

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG YAZISI PAYLAŞ