Sayfa Yükleniyor.

Blog Yazıları | Kiracı Hangi Durumlarda Çıkartılabilir? Tahliyesi İstenilebilir ?

Kiracının Tahliyesi İstenmesi Blog Resim

Kiracı Hangi Durumlarda Çıkartılabilir? Tahliyesi İstenilebilir ?

-Tahliye Taahütnamesi

                Okutan Gayrimenkul olarak bizim olmazsa olmazımız Tahliye Taahütnamesidir.Kira sözleşmesi sırasında mutlaka talep etmiş olduğumuz bir evrak haline gelen Tahliye taahütnamesi  yaşanılabilecek sorunlarda gerekli müraccatların yapılabilmesinde önemli bir yol izlemektedir.

                Bir çok müşterimiz danışman firma dışında kendileri kontrat hazırlamaktadır.Bizim tavsiyemiz mutlaka kiralama sürecinde Profosyonel Danışmanlık almanız yönünde olacaktır.Böylelikle yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda sizlere en uygun olabilecek finansal açıdan belirli kriterleri geçmiş müşterilerimizi kiracınız yapabilir,yaşanabilecek olumsuzluklarda maddi ve manevi zarara uğramadan çözüm sürecinde yanınızda olabiliriz.

-Konut İhtiyacı ile Tahliye

                Taşınmazı kendisi,eşi veya çocuklarının kullanma ihtiyacı ile kira aktinin sonunda hak sahibi tahliye davası açabilir.Tabi bu aşamada ihtiyacın gerçek ve samimi olması esas'tır.İhtiyaç sahibinin kirada oturması,sağlık problemleri,tahliye tehtidi altında bulunması yada çocuklarının evlenmesi gibi ihtiyacın haklılığını belirleyecek unsurlar aranmaktadır.Böylelikle ihtiyacınızdan dolayı kiracının tahliyesini gerçekleştirebilirsiniz.

-Taşınmazın Yeniden İnşaa ve İmar Maksadıyla Tahliye

                Gayrimenkulun yeniden inşaa ve imar maksadıyla veya bu süre zarfı içerisinde oturulmasının mümkün olmadığı durumlarda hak sahibi tahliye davası açabilir.Tabi bu durumda inşaat isteğinin samimi olması,bu talebi destekler nitelikte belediyeden alınan proje veya yapıcı firma ile imzalanan sözleşme ve örnek belgeler ibraz edilmek zorundadır.

-Haklı İhtar Nedeniyle Tahliye

                Aynı kontrat senesi içinde kiracının 2 ay kira bedelini ödememesi veya geç ödemesi durumunda hak sahibi noter aracılığı ile ihtar çekme hakkına sahiptir.Çekilen 2 ihtar sonrasında kiracının tahliyesi istenilebilir.

-Kiracının veya Eşinin Aynı Belediye sınırları İçerisinde Oturabileceği Konutun Bulunması

                Kiracının veya Eşinin Aynı belediye sınırları içerisinde mevcut oturulabilir konutunun bulunması durumda hak sahibi kiracının tahliyesini isteyebilir.Bunun için herhangi ihtar veya ihbar'a gerek yoktur.Dava açma süresinde herhangi bir sınırlama olamamakla beraber istenildiği zaman bu dava açılabilir.

-Kiralanan Yerin Devri Halinde Tahliye

                Her iki tarafın anlaşmasına bağlı kalan kontratta ayrıca bir madde olarak belirtilmediği sürece kiracı,kiralanan bir yeri kısmen veya tamamını 3.sahışlara devredemez.Bu madde hükmüne uymayanlar harhangi bir ihtara gerek kalmadan sulh Mahkemelerinde tahliye davası açabilir fuzuli işgal hükümlerinin uygulanmasını isteyebilir.Kiracıya ise akde aykırılıktan dava açılabilir.

 

Yazı Etiketleri

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG YAZISI PAYLAŞ