Sayfa Yükleniyor.

Blog Yazıları | Emlakçılık Yasa Taslağı Görüşe Sunuldu.

Emlakçılık Yasa Tasarısı

Emlakçılık Yasa Taslağı Görüşe Sunuldu.

Mülk Sahiplerini ve Emlakçıları Yakından İlgilendiriyor. Dikkat !!

   Emklakçılık sisytemini olması gerektirdiği şekilde düzenleyecek olan yönetmelik görüşe açıldı.

Yönetmelikte en öenmli maddelerden biri olan komisyon,hizmet bedeli oranları dikkat çekiyor.Buna göre al-sat-kirala oranlar şu şekilde düşünülmektedir.
Kiralama işleminde hizmet bedeli bir aylık kira olarak değerlendirilirken , satış işleminde komisyon bedeli %3ü geçemeyecek.

   Hazırlanan taslak ile her önüne gelende emlakçı açamayacak ,herkez emlak danışmanlığı yapamayacak.Bnunla birlikte merdiven altı,kayıtsız emlak ofisleri kapatılacak ve açılacak olan ofisler içinde kullanım alanı 30m²den az olamayacak.
Diğer taraftanda sahte ve karşılığı olmaytan ilanlar yüzünden vatandaşların mağdur olmaması için satış veya kiralama işlemi sonrası ilanlar maksimum 2 içerisinde görülen alanlardan kaldırılacaktır

Emlakçılığın Çerçevesi Belli Oldu 

   Yönetmelikte emlakçılarıbn görevleri ve sınırlarında belirleniyor.Emlakçılara taşınmaz alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık yapmak,
alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, 
araştırma, raporlama ve danışmanlık yapmak, iş sahibinin talebi halinde taşınmazın rayiç satış veya kira bedelini tespit etmek, aracılık işlemlerine ilişkin diğer hizmetleri yürütme hizmetleri verildi.

   
Yetki Belgesi Zorunluluğu

 
Yeni taslak ile birlikte emlakçılara yönelik yetki belgesi de oluşturulacak. Emlakçılar taşınmazların satılması veya kiralanmasına yönelik ilan ve reklamlarında, adres ve tapu bilgileri hariç olmak üzere iletişim bilgisine ve yetki belgesi numarasına da yer vermek zorunda olacak.

Yazı Etiketleri

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG YAZISI PAYLAŞ